Efsane olmuş filmlerden Tron’da bilgisayarın yönettiği bir dünya resmedilirken, Kara Şimşek’te hayallerdeki araba bazen esprili bir yol arkadaşı bazen hayat kurtaran bir arkadaş haline geliyordu. Yine Terminatör serisi de günün birinde Skynet isimli tüm makineleri robotları ve bilgisayarları yöneten bir ağın dünyayı nasıl ele geçirdiğini ve yer altına inen biz insanlığın buna karşı savaşını ele alıyordu.

Gerçekten yapay zekâ dediğimizde karamsar bir gelecek mi ummalıyız? Yoksa bugün, “teknik” nasıl hayatımızı kolaylaştırıyor ve dünyanın egemeni insanoğlunu refaha nasıl eriştiriyorsa, yapay zekâdan da yine daha yaşanabilir bir dünya mı beklemeliyiz?

Yapay zekâ deyince, insana benzer şekilde, deneyimlerin ışığında akıllı bir biçimde hareket edenler kastediliyor. Dolayısıyla yapay zekâda alışılagelen kural temelli bilgisayar sistemlerinin ötesinde yaşayarak öğrenme söz konusudur.
Yapay zekânın fiili icraatını yapan, bir bilgisayar yazılımı olabileceği gibi bir makine de olabilir. Örneğin finansal tahminde bulunacak bir yapay zekâ bir yazılım iken, bir otonom araç da yapay zekânın makinedeki kullanımıdır.
Yapay zekânın kullanım alanlarından birkaç örnek verelim.

Otomotiv: Artık kendi kendine gidebilen, diğer bir deyişle otonom araçlar Kara Şimşek’teki gibi bilim kurgu olmaktan çıkarak güncel uygulamalar haline dönüştüler. Araçta var olan onlarca görsel, ses, hareket, ivme temelli algılayıcıların sağladığı tüm bilgiler bir yazılım aracılığı ile yapay zekâda kullanarak işleniyor ve araç sürücüsüz hareket edebiliyor.
Sağlık: Yüzlerce hasta ve yüzlerce sağlıklı görüntüleme çıktısıyla eğitilen yapay zekânın noktasal olarak hastalıkların teşhisinde çok düşük hata oranı ile hareket ettiği yazılımlar ile çok hızlı bir şekilde görüntüleme raporları oluşturulabilecektir.

Robotlar: Artık robotlar birer gerçek. Öncelikle sanayide kullanılmaya başlanan sabit robotlar, askeri alanda yük taşıma ve savunma amaçlı robot köpekler, sivillere yardım etmeyi amaçlayan rehber robotlar gibi uygulamalar var. Robotlardaki “otonomluk” gittikçe daha da gelişen yapay zekânın sonucu.

Finans: Finansal piyasalardaki yatırım ürünlerinde yapılacak işlemlerde bir süredir algoritmalar kullanılıyor. Bunların öğrenme ve yapay zekâ algoritmaları ile zenginleşmesi bu piyasalardaki kullanıcılarına oldukça fazla avantaj sağlayabilecektir.