İnsanoğlunun kendi oluşturduğu yapay zeka teknolojisinin getireceği sonuçları öngörmeye çalıştığı bugünlerde, konuyla alakalı gelişmeler bilim insanlarını hem heyecanlandırıyor hem de ciddi şekilde endişelendiriyor.

İnsan beyni bilgisayara aktarılacak

Bilim insanları, insan beyninin nöral ağlarını simüle etmek için çalışıyor. Yani bir gün bilgisayarlar yeterli işlemci gücüne sahip olduğunda, insan beynini bir bilgisayara aktarmak mümkün olacak.

Henüz böyle bir işlemci gücünü sağlayacak bilgisayarlar, dünyanın en güçlü süper bilgisayarları düşünüldüğünde bile çok uzak görülse dahi, uluslararası bir bilim ekibi geleceğin bilgisayarlarını düşünerek böyle iddialı görevleri üstlenecek yazılımları geliştirmeye başladı. Bilim insanları, insan beyninde bulunan birbiriyle bağlantılı 100 milyar civarında nöronun simülasyonunu, bilgisayar ortamında yaratmak için çalışan bilim adamları, şimdilik süper bilgisayarda bunun %1’lik bölümünü gerçekleştirebiliyor.

Farklı ülkelerden  çok sayıdaki üniversiteden bilim adamlarını biraya getiren projede NEST(Neural Simulation Tool) adı verilen açık kaynak kodlu bir yazılım kullanılıyor. Almanya’daki bir süper bilgisayar üzerinde çalıştırılan simülasyon programı, bugünkü olanaklarla insan beyninin yarım trilyon civarındaki nöronunun 5,8 trilyon olarak sayılan sinapslarını(nöronların bağlantı yolları) simüle etmek için 28,5 dakika harcıyor.
Beynin bir bölümünün bir saniyede yaptığı işlemleri simüle etmek için süper bilgisayar, yaklaşık yarım saat çalışıyor. Simülasyon programının geliştirilecek yeni versiyonunda bu sürenin 5 dakika civarına indirilebileceği hesaplanıyor.

Süper bilgisayalarda sayıları yüzleri bulan işlemci var ancak bir insan beynini simüle etmek için bügünkü bilgisayarlarda işlemci başına bulunan bellek miktarının en az yüz katına ihtiyaç duyulacak. Planlama aşamasında olan gelecek nesil süper bilgisayarların insan beyninin %10’luk bölümünü simüle edebileceği tahmin ediliyor. Bilim adamları, donanım açısından önlerine çıkan engelleri simülasyon yazılımını geliştirerek aşabileceklerine inanıyor. Yakın bir zamanda  insan beyninin işleyişi %10 oranında bir bilgisayar simülasyonunda gerçekleştirilebilirse, insanlığa büyük olanaklar sağlayacak. Öncelikle insan beyninin işleyişi ile ilgili düşünme, öğrenme, bilinç hali gibi konularda bilimin henüz çözemediği sorunları ortadan kaldıracak ve beyinden kaynaklanan hastalıklara çare bulunabilecek.

Robert McIntrye ve Gregory M.Fahy  adlı iki bilim insanı canlıların beyninin sinaps haritasını çıkartacak yöntem geliştirildi. Domuz ve tavşan beyinleri üzerinde başarıyla uygulandı. İki bilim insanının geliştirdiği bu yöntemle beynin bilgileri depolamasını ve işlemesini sağlayan tüm nöron ve sinaps yapısının haritası çıkartılıyor.Bu harita ile o beynin sahibi olan canlının bilinci, yıllar belki de yüzyıllar sonra gerçekleşecek sentetik bedenli bir canlının, bir robotun bilgisayar tabanlı beyninde yeniden hayata döndürülebilecek. Tek sorun haritalanacak beynin çıkartılıp kimyasal bir mumyalama işleminden geçirilmesinin ardından antifriz sıvıyla doldurulup -130 derecede dondurulmasının gerekmesi. Yani bu işlemin bir insana uygulanmasında hem etik hem de yasal bazı soru işaretleri var.

Bu yöntemi geliştiren bilim adamlarından Robert MeIntyre ‘ Nectome’ adlı bir şirket kurmuştur. Şirket gelecekte geliştirecekleri insan beyni haritalama tekniklerinden öncelikle yararlanmak isteyenler için bekleme listesi oluşturmuş durumda ve bu listeye girmek için 10 bin dolar yatırmak gerekli. Üstelik bu depozito, fikrini değiştirenlere iade edilebiliyor. Dünya çapında, Silikon Vadisi’nin milyarder çocukları olmak üzere çok sayıda zenginin, ölümsüzlük araştırmalarına büyük servetler yatırdığı bildiğinden, bu tür araştırmaların da hatırı sayılır talep gördüğünü varsayabiliriz. İnsanoğlunun binlerce yıllık hayali olan ölümsüzlüğü bugün olmasa da öngörülebilir bir gelecekte en azından hayal edilebilir hale getirmiş durumda.